Nowe etykiety energetyczne dla opon

Od 1 maja rozporządzenie energetyczne dotyczące etykiet energetycznych (EPREL) wprowadza nowy wzór etykiety dla opon montowanych w nowych samochodach, jak i opon dostępnych w serwisie posprzedażnym.

 • rozporządzenie i rejestracja eprel

ambitne cele

Unia Europejska pracuje obecnie nad drastycznym zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych, mając na celu neutralność węglową do 2050 r. Wymaga to zmniejszenia o 60% emisji gazów, związanych z transportem w stosunku do roku 1990.

 

Zmniejszenie emisji gazów w transporcie drogowym jest jednym z podstawowych sposobów na osiągnięcie tego celu. Statystyki pokazują, że stanowią one 22% całkowitej emisji w Europie. W takim kontekście, parametry opon mają znaczący wpływ na zużycie paliwa oraz na emisję CO2, wynoszący od 20% do 30%.

 

Nowa europejska norma dotycząca etykietowania ułatwia dostęp do informacji związanych z efektywnością energetyczną opon, które proponujemy dla nowych samochodów, jak i w ofercie posprzedażnej (sprzedaż akcesoriów i naprawy warsztatowe).

 • dacia sandero opona

jasna klasyfikacja energetyczna

Opony o wysokich parametrach efektywności energetycznej zapewniają wiele korzyści:

 

 • mniejsza emisja CO2, sprzyja ogólnej redukcji ryzyka ocieplania się klimatu.
 • większe bezpieczeństwo dzięki jasnej informacji na temat zachowania się opony na mokrej nawierzchni, zaśnieżonej lub oblodzonej.
 • mniejszy hałas toczenia, ponieważ na ogólną poprawę jakości środowiska ma również wpływ zmniejszenie zanieczyszczenia hałasem.
 • konkretne oszczędności poprzez zmniejszenie zużycia paliwa.

Twoja nowa etykieta energetyczna

 • nowa etykieta energetyczna dla opon

nowy wzór etykiety

Oto podstawowe nowości, które można znaleźć na etykietach energetycznych:

 

 • nowa ocena efektywności: od teraz, poziom zużycia paliwa oraz przyczepność na mokrej nawierzchni będą wyrażone literami od A do E, a nie od A do G jak w przypadku starych etykiet.
 • piktogramy oznaczające dostosowanie opony do trudnych warunków pogodowych (śnieg, oblodzenie).
 • ocena (A-B-C) uzupełni poziom hałasu toczenia wyrażony w decybelach.
 • rozmiar opony będzie widoczny na etykiecie. Umieszczony zostanie również kod QR do zeskanowania za pomocą smartfona, aby zobaczyć pełną kartę charakterystyki na stronie Unii Europejskiej.

Co się zmieni dla Ciebie

 • nowa etykieta energetyczna dla opon

nowa informacja

W związku z nowym rozporządzeniem, niektóre elementy zostaną zmienione na naszej stronie internetowej, w naszych komunikatach i w sieci Dacia.

 

Począwszy od 1 maja, nowe etykiety dla opon będą stopniowo rozpowszechniane we wszystkich naszych kanałach komunikacji cyfrowej (strony internetowe, katalogi itp.), w naszych kampaniach promocyjnych związanych bezpośrednio ze sprzedażą opon, oraz w punktach sprzedaży u naszych dealerów.

 

Nowe etykiety będą stopniowo wprowadzane do procedury zakupu online nowego samochodu (konfigurator lub sprawdzanie dostępności).

Stare etykiety będą zastąpione etykietami w nowym formacie na różnych etapach procedury zakupu w dziale posprzedażnym i w naszych warsztatach naprawczych.

poznaj również...

gama dacii

Nowa etykieta energetyczna

Zobacz etykiety energetyczne
rozporządzenie i rejestracja eprel

Rozporządzenie i rejestracja EPREL

Wszystko na temat etykiet energetycznych

Wybrany pojazd będzie wyposażony w jeden z modeli opon wymienionych w niniejszej konfiguracji ceny lub wskazanych dla danego pojazdu i danych kół w Katalogu dostępnym na stronie www.dacia.pl/regulacje-europejskie/etykiety-opon.html i u sprzedawców wraz z charakterystyką tychże opon. Ze względu na proces produkcji i dostaw, konkretny rodzaj opon zamontowanych w samochodzie (spośród tych o wymienionych charakterystykach) będzie określony dopiero bezpośrednio przed wydaniem samochodu klientowi.

Nasza witryna i jej partnerzy używają plików cookie do pomiaru odbiorców i wydajności witryny, aby wyświetlać reklamy i spersonalizowane i/lub geolokalizowane treści oraz aby umożliwić interakcję z naszymi treściami za pośrednictwem sieci społecznościowych. Swoje wybory możesz zmienić w dowolnym momencie, przechodząc do sekcji „Cookies” na naszej stronie.

dowiedz się więcej