O paliwie LPG

 • logo GLP

Czym jest LPG?

LPG –Liquified Petroleum Gas – to paliwo stanowiące mieszaninę propanu i butanu wytwarzane pod ciśnieniem. W procesie produkcji zmienia ono stan skupienia, przechodząc ze stanu gazowego w ciekły, dzięki czemu zmniejsza swoją objętość, ułatwiając transport i dystrybucję.

 

Gaz LPG pozyskiwany jest w 30% w procesie rafinacji ropy, w 70% zaś ze złóż gazu ziemnego i odwiertów ropy naftowej.

 

Pod względem ekonomicznym i ekologicznym LPG posiada przewagę nad benzyną i olejem napędowym, dlatego znajduje zastosowanie w przemyśle i motoryzacji.

 • dziewczynka trzyma liścia

Jak to działa?

Samochody wyposażone w instalację LPG to nie hybrydy, lecz pojazdy z dwoma układami zasilania paliwem, posiadające dwa niezależne zbiorniki (zbiornik LPG i benzyny), które mogą wykorzystywać którekolwiek z paliw do napędzania silnika.


Zbiornik na gaz LPG zwykle zajmuje miejsce koła zapasowego, dzięki czemu nie zmniejsza pojemności bagażnika.


Samochód uruchamia się automatycznie w trybie zasilania benzyną, ale w dowolnej chwili i po osiągnięciu przez silnik określonej temperatury kierowca może przy pomocy przełącznika zmienić zasilanie na gazowe.

 • schemat dacia sandero

 
 
 
 1. Wlew paliwa.
 2. Zbiornik gazu. 
 3. Zawór bezpieczeństwa. 
 4. Przewód zasilający gazem LPG. 
 5. Reduktor. 
 6. Wiązka elektryczna. 
 7. Wtryskiwacz benzyny. 
 8. Sterownik wtrysku LPG. 
 9. Sterownik wtrysku benzyny. 
Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez Renault Polska Sp. z o.o. i jej partnerów plików cookie w celu analizy działania strony i jej wydajności oraz wyświetlania reklam o treści dopasowanej do twoich zainteresowań, a także korzystania z wybranych funkcji mediów społecznościowych. |
dowiedz się więcej